Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

 

 • Jak dobrze zarządzać domowym budżetem?

  Codziennie podejmujesz decyzje, czy coś kupić, czy nie. A jeśli tak, to co i za ile. Jak przeżyć miesiąc, gdy potrzeb jest więcej niż pieniędzy? Czy można w takiej sytuacji nie popaść w długi, a nawet coś jeszcze zaoszczędzić?...

  więcej
 • Jak uniknąć problemów z długami?

  Chciałbyś mieć nowy telewizor lub kupić wymarzony komputer? A może czas na nowy samochód? Zastanów się, czy będziesz w stanie spłacić kredyt lub pożyczkę i czy ostatecznie nie będziesz musiał oddać dużo więcej niż chcesz pożyczyć....

  więcej
 • Jak poradzić sobie z windykatorem?

  Kiedy komornik lub firma windykacyjna kontaktuje się z Tobą żądając zwrotu pieniędzy, to jeszcze nie koniec świata. Im szybciej rozwiążesz ten problem, tym mniej cię to będzie kosztować – i pieniędzy, i nerwów. Warto wiedzieć...

  więcej

Co czwarty Polak planuje cięcia w świątecznym budżecie

Ponad 25% Polaków zamierza przeznaczyć mniej pieniędzy na Boże Narodzenie niż przed rokiem – wynika z badań przeprowadzonych przez PBS na zlecenie P.R.E.S.C.O. GROUP w ramach programu edukacyjnego „Wydatki Kontrolowane”. Budżet na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego zakłada blisko połowa badanych (48%), co ósmy (12%) zaś przyznaje, że chce zwiększyć wydatki na potrzeby zbliżających się świąt. Równocześnie badania pokazują, że ponad 23% respondentów na Boże Narodzenie zaczyna oszczędzać kilka miesięcy wcześniej. Niemniej jednak 7% Polaków planuje wziąć w tym roku pożyczkę, by pokryć świąteczne wydatki. Tymczasem już teraz co siódmy ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań na czas.

plany-polakow-dot-swiat

- W okresie przedświątecznym wielu z nas daje się porwać radosnemu nastrojowi i w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych ulega gorączce zakupów. Problem w tym, że bardzo łatwo w takiej sytuacji stracić kontrolę nad finansami. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze dokładne zaplanowanie świątecznych wydatków i rzetelna ocena własnego budżetu, by już w Nowym Roku nie musieć mierzyć się z przykrymi konsekwencjami nieprzemyślanych decyzji. Nasze badanie pokazuje jednak, że i tak sporo osób potrzebuje zastrzyku gotówki na święta i w tym celu zamierza zaciągnąć dług. Niepokoi fakt, że niestety już teraz w tej grupie co trzecia osoba ma zaległości w płatnościach, a co czwarta boryka się z problemem przeterminowanego zadłużenia – mówi Wojciech Andrzejewski, wiceprezes P.R.E.S.C.O GROUP.
 
Z badania realizowanego w ramach programu „Wydatki Kontrolowane” wynika, że Polacy chętniej zadłużą się na święta w instytucjach finansowych niż u najbliższych. Do banku bądź firmy pożyczkowej po pieniądze na bożonarodzeniowe wydatki planuje zwrócić się 1,51 mln osób. U rodziny lub znajomych taki dług zamierza z kolei zaciągnąć niemal 1,07 mln Polaków.
 
- Pewnym optymizmem napawa to, że jednak większość z nas nie zamierza wydawać więcej niż rok temu na święta. Deklaruje tak bowiem niemal trzech na czterech Polaków. Spore grono osób zakłada wręcz ograniczenie tegorocznego budżetu na Boże Narodzenie. To bardzo istotne, by na samych planach się nie skończyło i byśmy potrafili wcielić te założenia w życie unikając ewentualnych problemów finansowych – dodaje Wojciech Andrzejewski.
 
Do cięcia wydatków na tegoroczne święta bardziej skłonni są mężczyźni (28%) niż kobiety (24%). Jednocześnie to jednak panie na Boże Narodzenie odkładają pieniądze już kilka miesięcy wcześniej. Do oszczędzania z wyprzedzeniem, by sfinansować świąteczne wydatki, przyznaje się prawie 27% z nich, podczas gdy wśród panów ten odsetek wynosi 19%. Co więcej wraz z wiekiem wzrasta też liczba osób odkładających pieniądze na święta. Wśród młodych w wieku 18-24 lata tego typu oszczędności deklaruje 15% badanych, w grupie osób w sile wieku (25-39 lat) i w wieku średnim (40-59 lat) ten, odsetek wynosi już po 24%, by w gronie respondentów po 59 roku życia sięgnąć 25%.
 

PARTNERZY PROGRAMU


PATRONI MEDIALNI