Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

 

 • Jak dobrze zarządzać domowym budżetem?

  Codziennie podejmujesz decyzje, czy coś kupić, czy nie. A jeśli tak, to co i za ile. Jak przeżyć miesiąc, gdy potrzeb jest więcej niż pieniędzy? Czy można w takiej sytuacji nie popaść w długi, a nawet coś jeszcze zaoszczędzić?...

  więcej
 • Jak uniknąć problemów z długami?

  Chciałbyś mieć nowy telewizor lub kupić wymarzony komputer? A może czas na nowy samochód? Zastanów się, czy będziesz w stanie spłacić kredyt lub pożyczkę i czy ostatecznie nie będziesz musiał oddać dużo więcej niż chcesz pożyczyć....

  więcej
 • Jak poradzić sobie z windykatorem?

  Kiedy komornik lub firma windykacyjna kontaktuje się z Tobą żądając zwrotu pieniędzy, to jeszcze nie koniec świata. Im szybciej rozwiążesz ten problem, tym mniej cię to będzie kosztować – i pieniędzy, i nerwów. Warto wiedzieć...

  więcej

Jak dobrze zarządzać domowym budżetem?

Codziennie podejmujesz decyzje, czy coś kupić, czy nie. A jeśli tak, to co i za ile. Jak przeżyć miesiąc, gdy potrzeb jest więcej niż pieniędzy? Czy można w takiej sytuacji nie popaść w długi, a nawet coś jeszcze zaoszczędzić?

Planowanie domowego budżetu

Fotolia_49642866

planowanie_budgetu_2
Do góry

Złote zasady

Fotolia_51027948_Subscription_Monthly_M
 
 1. Przygotuj listę zakupów i trzymaj się jej
Zaplanuj wydatki: przygotuj listę zakupów i trzymaj się jej. Chcesz kupić coś spoza listy? Zastanów się, czy stać Cię na kupno danej rzeczy, czy ten wydatek nie zburzy Twojego budżetu i jak wpłynie na Twoje możliwości finansowe.
 
 1. Nie wydawaj więcej niż zarabiasz
Życie ponad stan może doprowadzić Cię do spirali zadłużenia, z którym nie będziesz mógł sobie poradzić. W konsekwencji możesz stracić majątek, który już posiadasz, nabawić się przy tym stresów, a czasem nawet chorób.
 
 1. Oszczędzaj systematycznie nawet małe kwoty
Odkładanie nawet małych kwot, ale systematycznie, jest bardzo ważne. Dzięki temu w dłuższym czasie można uzbierać spore sumy. Mogą w przyszłości pomóc Ci sfinansować większe wydatki (np. edukacja, samochód). Stanowią też poduszkę bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą spotkać każdego.
 
 1. Reguluj w pierwszej kolejności bieżące rachunki
Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów upomnień, windykacji, komornika itp. Ustrzeżesz się też przed wpisaniem do rejestrów dłużników (BIK lub BIG), co uniemożliwiłoby zaciągnięcie kredytu w banku czy podpisanie umowy wiążącej się z zobowiązaniem (telewizja kablowa lub satelitarna, telefon itp.).
 
 1. Realnie oceniaj swoje możliwości finansowe
Dobrze się zastanów, zanim weźmiesz kredyt lub pożyczkę, czy będziesz w stanie je spłacić. Zwłaszcza kredyt to zobowiązanie na wiele lat, a w długim okresie wiele rzeczy może się zdarzyć. Oceniając sytuację rozważ nie tylko optymistyczny, ale też pesymistyczny wariant zdarzeń (np. możliwość utraty pracy).
 
 1. Weź pod uwagę nieprzewidziane wydatki
Każdemu zdarzają się sytuacje, które wiążą się z nieplanowanymi wydatkami lub utratą pieniędzy (choroba, brak pracy, wypadek itp.). Takie przypadki są często przyczyną problemów finansowych. Dlatego warto oszczędzać wcześniej, by móc wówczas skorzystać ze zgromadzonych środków. 
 
 1. Zastanów się nad zakupem ubezpieczenia
Warto rozważyć zakup ubezpieczenia od zdarzeń losowych (od nieszczęśliwych wypadków czy utraty pracy), dzięki czemu, jeśli przydarzy Ci się taka niecodzienna sytuacja, otrzymasz od ubezpieczyciela środki, które pozwolą Ci sobie z nią poradzić. Pamiętaj, żeby wcześniej dokładnie przeczytać umowę z ubezpieczycielem i zapoznać się z warunkami ubezpieczenia.
Do góry

Jak bezpiecznie ulokować pieniądze?

Fotolia_47952742_Subscription_Monthly_M
 
 1. Sprawdź, czy firma jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego
Jeśli powierzasz komuś swoje pieniądze upewnij się, że firma jest wiarygodna i masz szansę na ich odzyskanie w przypadku problemów lub upadku tej instytucji. Sprawdź, czy podlega ona nadzorowi państwowemu. Możesz to zrobić na www.knf.gov.pl, www.zanim-podpiszesz.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu: 800 290 479.
 
 1. Pamiętaj, że wysoki zysk to duże ryzyko
Inwestując swoje pieniądze zawsze ponosisz jakieś ryzyko. Możesz nie tylko nie osiągnąć zakładanych zysków, ale nawet stracić cały wpłacony kapitał. Ryzyko jest tym większe, im wyższe zyski obiecuje firma. Najbezpieczniejsze inwestycje to lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa.
 
 1. Dokładnie przeczytaj umowę
Umowa może opisywać wiele sytuacji, kiedy możesz stracić wszystkie przekazane pieniądze. Dlatego przeczytaj dokładnie cały dokument, nawet sekcje drobnym druczkiem. Zwróć też uwagę, czy musisz ponieść jakieś opłaty za przechowywanie pieniędzy.
 
 1. Nie podpisuj umowy, jeśli czegoś nie rozumiesz
Nawet w banku możesz stracić pieniądze, jeśli zainwestujesz je w skomplikowany produkt. Nie inwestuj, jeśli nie rozumiesz, co będzie się działo z Twoimi pieniędzmi.  
Do góry

Warto wiedzieć

Fotolia_47953103_Subscription_Monthly_M

W promocji nie oznacza taniej
Promocyjne zakupy mają zazwyczaj zachęcić do przyjścia do sklepu i wydania większej ilości pieniędzy , także na inne droższe produkty. Nie zawsze też ‘promocyjna’ cena jest rzeczywiście atrakcyjna. 
 
 • Sprawdź, czy cena na pewno jest okazyjna. W innym sklepie dany produkt może być czasem tańszy niż w rzekomej promocji. Możesz np. skorzystać z internetowych porównywarek.
 • Czasem kupisz coś w promocji bardzo tanio, a potem będziesz musiał ponosić duże koszty, np. kupując telefon za 1 zł musisz potem płacić abonament zwykle przez 24 miesiące.
Dlatego nie kupuj spontanicznie! Dobrze przeanalizuj każdy zakup!
 
Inwestycja = ryzyko
Wszystkie decyzje finansowe wiążą się z ryzykiem. Szczególnie skomplikowane produkty finansowe mogą wpędzić Cię w niemałe kłopoty. Dlatego nie powierzaj komuś pieniędzy, jeśli nie rozumiesz, co się będzie z nimi działo. Na Tobie spoczywa wszelkie ryzyko i to Ty poniesiesz konsekwencje, jeśli ktoś starci Twoje pieniądze.
 
Obietnica wysokiego zysku = duże ryzyko
Wszystkie nadzwyczajnie atrakcyjne oferty inwestycyjne, kuszące wysokimi zyskami, które są oferowane przez nowe lub nieznane instytucje finansowe, traktuj jako podejrzane i nie lokuj w nie pochopnie swoich oszczędności. Nie daj się zwabić wysokimi zyskami – za chciwość zwykle trzeba słono zapłacić.  
Do góry

PARTNERZY PROGRAMU


PATRONI MEDIALNI