Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

 

 • Jak dobrze zarządzać domowym budżetem?

  Codziennie podejmujesz decyzje, czy coś kupić, czy nie. A jeśli tak, to co i za ile. Jak przeżyć miesiąc, gdy potrzeb jest więcej niż pieniędzy? Czy można w takiej sytuacji nie popaść w długi, a nawet coś jeszcze zaoszczędzić?...

  więcej
 • Jak uniknąć problemów z długami?

  Chciałbyś mieć nowy telewizor lub kupić wymarzony komputer? A może czas na nowy samochód? Zastanów się, czy będziesz w stanie spłacić kredyt lub pożyczkę i czy ostatecznie nie będziesz musiał oddać dużo więcej niż chcesz pożyczyć....

  więcej
 • Jak poradzić sobie z windykatorem?

  Kiedy komornik lub firma windykacyjna kontaktuje się z Tobą żądając zwrotu pieniędzy, to jeszcze nie koniec świata. Im szybciej rozwiążesz ten problem, tym mniej cię to będzie kosztować – i pieniędzy, i nerwów. Warto wiedzieć...

  więcej

Jak poradzić sobie z windykatorem?

Kiedy komornik lub firma windykacyjna kontaktuje się z Tobą żądając zwrotu pieniędzy, to jeszcze nie koniec świata. Im szybciej rozwiążesz ten problem, tym mniej cię to będzie kosztować – i pieniędzy, i nerwów.

Warto wiedzieć

Unikanie kontaktu = więcej do spłaty
Jeśli zalegasz z rachunkami za prąd, gaz czy wodę, nie spłacasz rat kredytu bądź pożyczki lub zalegasz z innymi płatnościami nie spodziewaj się, że firma, której jesteś winny pieniądze, zapomni o tym. Przypomni jej o tym system księgowy i będzie starała się wykorzystać różne możliwości, żeby odzyskać te środki.
Fotolia_47952901_Subscription_Monthly_M

Porozumienie to najtańsze rozwiązanie
Jeśli będziesz długo uchylać się od zapłaty za rachunki, spłaty kredytu lub pożyczki, firma, której jesteś winny pieniądze, może sprzedać Twój dług firmie windykacyjnej. Teraz to jej będziesz winien pieniądze. Musisz spodziewać się, że podejmie ona wszelkie dozwolone prawem kroki, by ten dług odzyskać. Najpierw jednak będzie starała się porozumieć w sprawie spłaty długu. To dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeśli nie zdecydujesz się z niego skorzystać, podejmie kroki formalne. Będzie to dla Ciebie oznaczać dodatkowe koszty i w świetle prawa będziesz musiał je ponieść.

Możliwość spłaty długu w niskich ratach
Firmy windykacyjne są elastyczne w kwestii rozłożenia długu na mniejsze raty, byś nie miał problemów z jego spłaceniem. Mogą czasem rozłożyć Twój dług nawet na 10 lat. W wyjątkowo trudnych i udokumentowanych przypadkach istnieje możliwość częściowego umorzenia długu. Możesz więc negocjować czas, w jakim będziesz w stanie uregulować swoje zaległości. To kolejna korzyść porozumienia się z windykatorem w sprawie spłaty zadłużenia.  
Do góry

Złote rady

Fotolia_52365870_Subscription_Monthly_M

Staraj się spłacić swoje długi jak najszybciej
Im dłużej zalegasz z płatnościami, tym więcej ostatecznie będziesz musiał zapłacić. Musisz liczyć się z tym, że firma, której zalegasz pieniądze, naliczy Ci karne odsetki. Dodatkowo, jeśli uzna, że uchylasz się od zapłaty, rozpocznie formalne działania windykacyjne i prawne, by odzyskać należne pieniądze. To oznacza dla Ciebie dalsze wysokie koszty. Ostatecznie może okazać się, że będziesz musiał zapłacić nawet kilka razy więcej niż początkowo wynosił Twój dług.

Nie licz na taryfę ulgową, nawet jeśli jest to niewielka kwota
Dla firmy kwoty w wysokości 50 czy 100 zł od wielu osób składają się na dziesiątki czy setki tysięcy złotych. Opłaca się jej więc wydać dodatkowe pieniądze na działania windykacyjne mające na celu odzyskanie pieniędzy, bo w świetle prawa i tak to Ty będziesz musiał pokryć te koszty. Licz się z tym, że firma, której jesteś winny pieniądze, nie cofnie się przed podjęciem nawet drastycznych środków, jak wysłanie do Ciebie komornika czy założenie sprawy w sądzie.

Nie unikaj kontaktów z wierzycielem
Unikanie kontaktów z firmą, której jesteś winny pieniądze lub firmą windykacyjną, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet, jeżeli nie odbierzesz telefonu lub zignorujesz wezwanie do zapłaty, nie zrezygnuje ona z przysługujących jej pieniędzy - niezależnie czy jest to 50 czy 5 000 zł. Jednocześnie wierzyciel, czyli firma, której jesteś dłużnikiem, jest przede wszystkim zainteresowana odzyskaniem swoich pieniędzy, a nie zabieraniem Ci majątku i pogarszaniem Twojej sytuacji finansowej. Będzie z pewnością skłonna porozumieć się w sprawie dogodnych dla Ciebie rat, które umożliwią Ci spłatę długu. To dla Ciebie najlepsze rozwiązanie: najtańsze (nie pociąga wysokich kosztów egzekucji) i nie powoduje dodatkowych kłopotów (sprawa sądowa, zajęcie konta czy majątku przez komornika, różnego rodzaju nieprzyjemności, stres itp.)

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy
Osoby z firmy windykacyjnej, z którymi rozmawiasz, to zazwyczaj specjaliści w zakresie wychodzenia z długów. Mogą pomóc Ci przenalizować Twoją sytuację finansową, doradzić w kwestii zaplanowania budżetu i możliwości konsolidacji, czyli połączenia zadłużenia. Mogą też wskazać możliwości podniesienia kwalifikacji zawodowej i uzyskania nowej lub dodatkowej pracy. Podpowiedzą też, które firmy udzielające kredytów podlegają nadzorowi Państwa i można w nich bezpiecznie zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, a których lepiej unikać, gdyż może to oznaczać konieczność spłaty kilkukrotnie wyższego długu. Nie bój się pytać i prosić o pomoc. Windykatorowi też zależy, żebyś wyszedł z kłopotów finansowych i spłacił zaległości.  
Do góry

Porównanie kosztów

Fotolia_44994940_Subscription_Monthly_M

Co dzieje się z długiem, jeżeli unikasz kontaktu z  firmą windykacyjną:

windykacja1

Co dzieje się z długiem, jeżeli podejmujesz współpracę z firmą windykacyjną:

windykacja2  
 
Do góry

Jak pozbyć się przeterminowanych długów?

Fotolia_44876901_Subscription_Monthly_M
 
przeterminowane_dlugi
 
Do góry

PARTNERZY PROGRAMU


PATRONI MEDIALNI