Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

 

 • Jak dobrze zarządzać domowym budżetem?

  Codziennie podejmujesz decyzje, czy coś kupić, czy nie. A jeśli tak, to co i za ile. Jak przeżyć miesiąc, gdy potrzeb jest więcej niż pieniędzy? Czy można w takiej sytuacji nie popaść w długi, a nawet coś jeszcze zaoszczędzić?...

  więcej
 • Jak uniknąć problemów z długami?

  Chciałbyś mieć nowy telewizor lub kupić wymarzony komputer? A może czas na nowy samochód? Zastanów się, czy będziesz w stanie spłacić kredyt lub pożyczkę i czy ostatecznie nie będziesz musiał oddać dużo więcej niż chcesz pożyczyć....

  więcej
 • Jak poradzić sobie z windykatorem?

  Kiedy komornik lub firma windykacyjna kontaktuje się z Tobą żądając zwrotu pieniędzy, to jeszcze nie koniec świata. Im szybciej rozwiążesz ten problem, tym mniej cię to będzie kosztować – i pieniędzy, i nerwów. Warto wiedzieć...

  więcej

Jak uniknąć problemów z długami?

Chciałbyś mieć nowy telewizor lub kupić wymarzony komputer? A może czas na nowy samochód? Zastanów się, czy będziesz w stanie spłacić kredyt lub pożyczkę i czy ostatecznie nie będziesz musiał oddać dużo więcej niż chcesz pożyczyć.

Złote zasady

Fotolia_48831195_Subscription_Monthly_M
 1. Nie podejmuj decyzji finansowych pod wpływem chwili czy emocji
Nie działaj w pośpiechu! Weź dokumenty do domu i przeczytaj je na spokojnie, nie działaj pod presją czasu. Zastanów się, czy na pewno chcesz wziąć pożyczkę lub zainwestować.
 
 1. Policz dokładnie wszystkie koszty, zanim weźmiesz kredyt lub pożyczkę
Sprawdź, jakie poniesiesz koszty prowizji i oprocentowania oraz czy są jakieś inne koszty (np. za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie, opłaty za wizyty przedstawiciela w domu pożyczkodawcy – może to bardzo podwyższać koszty). Policz, ile w sumie zapłacisz za pożyczkę.
 
 1. Porównaj ofertę w kilku miejscach
Sprawdź, na jakich zasadach możesz wziąć kredyt lub pożyczkę w innych bankach. Zawsze policz wszystkie koszty.
 
 1. Przeczytaj dokładnie umowę
Przeczytaj wszystkie informacje, nawet te drobnym druczkiem. Czy na pewno rozumiesz, co podpisujesz? Czy umowa jest dla Ciebie korzystna?
 
 1. Uważaj na zabezpieczenie
Sprawdź, czy firma wymaga wysokiego zabezpieczenia pożyczki lub kredytu albo czy umowa upoważnia firmę do ustanowienia takiego zabezpieczenia w przyszłości. Pamiętaj, że jeśli przestaniesz spłacać pożyczkę lub kredyt, możesz stracić to zabezpieczenie.
 
 1. Nie wstydź się zadawać pytań
Żądaj wyjaśnienia wszelkich niezrozumiałych kwestii. Nie jesteś specjalistą, nie musisz rozumieć wszystkiego. Jeśli mimo wyjaśnień, coś jest niezrozumiałe, nie podpisuj umowy, bo to Ty poniesiesz jej konsekwencje. Nieścisłości mogą celowo wprowadzać w błąd.
 
 1. Sprawdź dokładnie instytucję finansową
Zanim podpiszesz umowę sprawdź, czy instytucja jest nadzorowana przez organy państwowe. Możesz to zrobić na www.knf.gov.pl, www.zanim-podpiszesz.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu: 800 290 479.  
Do góry

Warto wiedzieć

Fotolia_51027595_Subscription_Monthly_M

Szybki pieniądz = szybka spłata
Pożyczki „chwilówki” czy karta kredytowa to szybki dostęp do pieniądza, ale równie szybko trzeba takie zobowiązanie spłacić. Jeśli tego nie zrobisz, poniesiesz bardzo wysokie koszty. Zwłaszcza firmy pożyczające pieniądze, które nie wymagają tylu formalności co banki, pobierają bardzo wysokie oprocentowanie. Zakup za taką pożyczkę może się okazać kilka razy droższy niż za gotówkę, czasem nawet będziemy musieli spłacić kilka razy więcej, niż pożyczymy. Warto niekiedy poczekać trochę dłużej na wymarzoną rzecz i kupić ja za zaoszczędzone pieniądze.
 
Nie podpisuj pochopnie umowy
Pamiętaj, że wchodząc do instytucji finansowej, banku lub gdy ktoś przychodzi do Ciebie z propozycją pożyczki, nie masz obowiązku skorzystać z oferty, a tym bardziej nie musisz od razu podpisać umowy. Daj sobie czas na zastanowienie. Jeśli czegoś nie rozumiesz albo masz wątpliwości, nie podpisuj umowy, weź wzory dokumentów do domu i skonsultuj się z prawnikiem lub niezależnym specjalistą. Pamiętaj, że to Ty będziesz musiał zapłacić za każde zaniedbanie.
 
Porównuj RRSO!
RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, zawiera wszystkie roczne koszty pożyczki lub kredytu. Oprócz oprocentowania wliczają się w nią wszelkie opłaty dodatkowe płacone instytucji, która pożycza nam pieniądze. Zgodnie z prawem wysokość RRSO musi być podawana we wszystkich reklamach i umowach. Chcąc wybrać najtańszą pożyczkę lub kredyt, powinniśmy porównać wysokości RRSO i wybrać taką opcję, dla której ta wartość jest najniższa.
 
Masz 14 dni na rezygnację z kredytu lub pożyczki
W ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy możesz od niej odstąpić i zrezygnować z kredytu lub pożyczki. Dotyczy to zarówno banków, jak i parabanków. Jeżeli po tym terminie chcemy odstąpić od umowy kredytu lub pożyczki, musimy niestety liczyć się z utratą zabezpieczenia ustalonego przy podpisywaniu umowy.

„Kredyt 0%” nie oznacza za darmo
Widząc taką ofertę zawsze należy zwrócić uwagę na to, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu (RSSO). Zazwyczaj kredytodawca wprawdzie nie pobiera odsetek od udzielonego kredytu, ale wymaga np. pokrycia prowizji, poniesienia dodatkowych opłat, skorzystania z ubezpieczenia lub innych usług dodatkowych, których koszt jest porównywalny lub nawet wyższy od oprocentowania zwykłej pożyczki lub kredytu. Warto również sprawdzić, czy firma nie wymaga od nas skorzystania z usług innego przedsiębiorcy, np. ubezpieczyciela.  
Do góry

Uważaj na parabanki!

Fotolia_47416011_Subscription_Monthly_M

Parabanki to instytucje, które nie są objęte nadzorem KNF. Łatwiej pożyczyć od nich pieniądze, ale wiąże się to z większym ryzykiem, bo nie podlegają ścisłej kontroli państwa. Koszty pożyczenia pieniędzy od takich instytucji są zazwyczaj wyższe niż w bankach. Parabanki mogą pożyczać pieniądze, ale przyjmowanie przez nie oszczędności klientów jest według prawa niedozwolone.

Parabanki nie stosują tak wymagających metod oceny zdolności kredytowej klientów, ale narażają się przez to na udzielanie pożyczek, których klienci nie będą w stanie spłacać. Żeby zrekompensować sobie możliwe straty, parabanki stosują wyższe oprocentowanie i dodatkowe opłaty. Klienci spłacający pożyczkę płacą więc nie tylko za pieniądze pożyczone przez siebie, ale także dokładają się do pożyczek, ze spłaceniem których inni mają problemy.

Firmy reklamujące się hasłami typu "kredyt bez BIK" czy "nawet z komornikiem" czasem nie mają zamiaru udzielenia kredytu, a chcą jedynie pobrać "opłatę przygotowawczą”, "zadatek" lub inaczej nazwaną opłatę, a następnie odmawiają udzielenia pożyczki, zatrzymując wpłacone pieniądze. Zatrzymywanie takich opłat w przypadku nieudzielenia kredytu jest sprzeczne z prawem, ale niestety często konsumenci mają kłopoty z odebraniem już wpłaconych kwot.
Do góry

PARTNERZY PROGRAMU


PATRONI MEDIALNI